وظایف کارمندان در عصر انتظار

وظایف کارمندان

وظایف کارمندان

از این پس قصد داریم قشرهای مختلف جامعه را مورد بررسی قرار دهیم و پس از آنالیز آن، وظایفی را که در زمان غیبت امام زمان علیه السلام بر عهده هرکس می باشد بیان کنیم. هم اکنون سراغ قشر شریف جامعه کارمندی می رویم و وظایف کارمندان در عصر غیبت را مورد واکاوی قرار خواهیم داد.

کارمند کسی است که به ازای انجام کار فکری در دستگاهی اداری، حقوق دریافت می‌کند و بناست که به طور درازمدت یا کوتاه مدت اشتغال داشته باشد. کارمندان به دو بخش کارمندان دولتی و کارمندان خصوصی تقسیم می‌شوند.

کارمندان در حیطه کاری خویش دارای وظایف زیر میباشند:

 • دقت در انجام دادن کار
 • رعایت ساعات انجام کار
 • رعایت دستورات روسا و کارمندان بالادست
 • امتناع کردن از شرکت در فعالیت های کاری که در رقابت با فعالیت های کاری کارفرمای وی می باشند.
 • رازداری و محرمانه نگهداشتن اسرار شغلی
 • توجه کردن به منافع کارفرما
 • تکریم ارباب رجوع
 • و….

حال سوال این است. آیا این وظایف تنها وظایف کارمندان است و  در خصوص آماده سازی خود و جامعه جهت ظهور حضرت مهدی سلام الله علیه وظیفه ای بر عهده ندارد؟؟؟!

یک کارمند وظیفه شناس علاوه بر اینکه وظایف خود را در حیطه ی قانونی و چارچوب سازمانی انجام می دهد در تلاش است تا با رعایت اصول و موازین شرعی و اخلاقی؛خود، همکاران و حتی مراجعین خود را در خصوص  توجه به قضیه مهدویت، آماده سازی جامعه برای ظهور و شناساندن منجی واقعی و آثار ظهور آن حضرت ترغیب به فعالیت و فکر کردن کند.

برای مثال یکی از وظایف کارمندان وظیفه شناس این است که در محل کار خود علاوه بر این که کار خود را با در نظر گرفتن اینکه برای کسب روزی حلال تلاش می کنند و نباید در کار کم کاری کنند، هنگام نماز کار خود را رها کنند و برای حضور در نماز جماعت پس از دعوت سایر همکاران به برگزاری جماعت خود را به محل نماز برسانند.

داشتن اخلاق و رفتار مناسب و اسلامی با همکاران و مراجعین یکی از وظایف مهم کارمندان است. کسی که خدا و امام زمان در قلبش جای دارد نباید با صورت عبوس و اخم بر برابر مومنین ظاهر شود. رفتار کارمندان باید به گونه ای باشد که هر زمانی ارباب رجوع یا همکاران با آنها ملاقات می کنند این نکته را یاد بیاورند که فلانی خوش اخلاق است و…. با رعایت این نکات ریز در محیط کار می توان همکاران و ارباب رجوع را جذب کرد و با بیان کردن جملات کوچک و قصار از ائمه اطهار، علما و بزرگان در خصوص مهدویت یا درج یک حدیث زیبا از مهدویت روی دیوار اتاق محل کار که البته بهتر است حداقل هفته ای یک بار با جمله ای جدید جایگزین شود، حضور آقا امام زمان علیه السلام و مسائل مرتبط با ظهور را به آنان یادآوری کرد. تاثیر چنین جملاتی از زبان شما مطمئنا” تاثیر خوبی بر مردم خواهد داشت ان شاء الله مورد قبول درگاه حق قرار خواهد گرفت.

به نظر شما چه نکاتی را می توان جزو وظایف کارمندان در زمان غیبت امام مهدی علیه السلام به این مطلب اضافه کرد؟؟با نظرات خود ما را یاری کنید تا شاید بتوانیم گام کوچکی در راستای سربازی امام زمان انجام داده باشم.

۳ پاسخ

 1. محمدی می‌گه:

  به نظر من گذاشتن یه تابلو که توش حدیث یا شعر مربوط به مهدویت باشه خیلی موثره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>