مراحل شورش سفیانی

سفیانی از نشانه های حتمیه

مراحل شورش سفیانی

جنبش و شورش سفیانی در سه مرحله به اجرا درمى آید:
۱٫ مرحله جنگ و کشتار در شش ماهه اول در منطقه شام
۲٫ سپس هجوم و پیکار او در عراق و حجاز
۳٫ و سر انجام عقب نشینى از توسعه طلبى در عراق و حجاز در برابر سپاه حضرت مهدى علیه السلام به سمت شام و ایجاد کمربند امنیتی با هم پیمانان رومی در برابر سپاه امام مهدی.

جنگ سفیانی در شام و سوریه

روایات مربوط به سفیانى، جنگ هاى شش

ماهه اول وى را به اختصار ترسیم مى کنند. طبق روایات پیروز نهایی جنگ شام سفیانی است. تسلط سفیانی بر منطقه شام قدرتمندانه و مطلق است و وقتى وی از استیلاى خود بر منطقه شام آسوده خاطر شود عملیات مهم برون مرزى خود را آغاز مى‌کند.

از امام باقر علیه السلام نقل شده است:
… فَأَوَّلُ أَرْضٍ تَخْرَبُ، أَرْضُ الشَّامِ ثُمَّ یَخْتَلِفُونَ عِنْدَ ذَلِکَ عَلَى ثَلَاثِ رَایَاتٍ رَایَهِ الْأَصْهَبِ وَ رَایَهِ الْأَبْقَعِ وَ رَایَهِ السُّفْیَانِی …‏ ‏. (نعمانی، الغیبۀ، ص۲۸۰)
… اول جایی که خراب می‌شود، منطقه شام (سوریه و …) است در این هنگام سه پرچم با هم درگیر هستند: اصهب، ابقع و سفیانی … .

و در تفسیر عیاشی از امام باقر علیه السلام نقل شده است که همزمان با اوج درگیری‌های منطقه شام، در دیگر مناطق سرزمین‌ها و کشورهای عربی نیز، درگیری و آشوب و اختلاف، وجود دارد:
… وَ هِیَ سَنَهُ اخْتِلَافٍ فِی کُلِّ أَرْضٍ مِنْ أَرْضِ الْعَرَب… ‏. (نعمانی، الغیبۀ، ص۲۸۰)
… و آن سالی است که اختلاف سرزمین های عربی را فرا گرفته است … .

جنگ قرقیسیا و عدم آسیب به شیعیان

سفیانى در نُه ماهه پایانى حکومت خود دست به نبردهاى بزرگى مى زند که مهمترین آنها نبرد قرقیسیا و سپس جنایات او در عراق می باشد.
… ِیَمُرُّ جَیْشُهُ بِقِرْقِیسِیَاءَ فَیَقْتَتِلُونَ بِهَا فَیُقْتَلُ بِهَا مِنَ الْجَبَّارِینَ‏ مِائَهُ أَلْف‏ … . (نعمانی، الغیبۀ، ص ۲۸۰)
… و سپاه سفیانی به قرقیسیا میرسد در آنجا نبردی درمی‌گیرد و از ستمگران و جبارین صد هزار نفر کشته میشوند … .
اما در آن سال ها امنیت و آرامش از کشور عراق سلب شده است.

جنگ قدس و شکست سفیانی

سفیانى پس از شکست در عراق و حجاز به شام و فلسطین باز مى‌گردد تا در بزرگترین نبرد خود با حضرت مهدى یعنى نبرد بزرگ فتح قدس به مصاف بپردازد. در روایتی طولانی از امام باقر علیه السلام نقل شده است که بعد از خسف بیداء لشکر سفیانی حضرت مهدی علیه السلام بعد از حضور در کوفه عراق با سپاه خود بسوى سرزمین شام لشکرکشى مى‌کند و در مرج‌ عذراء منطقه ایی در دمشق اردو مى‌زنند.

البته نیروهای رومی (غربی ها) در منطقه رمله فلسطین از قبل در آنجا لشکر پیاده کرده اند.

(شیخ مفید، الاختصاص، ص ۲۵۶)

تا یکی دیگر از بزرگترین جنگ های آخرالزمان جنگ طبریه در فلسطین بین لشکریان امام مهدی و لشکریان سفیانی که از پشتیبانی رومی ها و یهود برخوردار هستند رخ میدهد. پیروز این جنگ سپاه امام مهدی علیه السلام خواهد بود و پیروزمندانه وارد قدس خواهند شد و فلسطین برای همیشه آزاد خواهد شد.

شورش سفیانی

تفاوت در روند حرکت سفیانی و معاویه، تفاوت در جایگاه ایرانیان در این دو مقطع تاریخی می‌باشد. در زمان بنی امیه و صدر اسلام، ایرانیان در پایین‌ترین سطح قدرت قرار می‌گیرند تا در معادلات منطقه دخالت نکنند و اعراب امتحان خود را پس دهند. اما در آخرالزمان ایرانیان به اوج قدرت تاریخی خود می‌رسند و مهم‌ترین نقش را در معادلات منطقه ایفا می‌نمایند و باعث موفقیت و پیروزی نهضت زمینه ساز ظهور می‌گردند.

منبع : asre313

کانال ما در تلگرام: https://telegram.me/asre_313

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>