آیا صیحه آسمانی امری طببیعی است؟

صیحه آسمانی

آیا صیحه آسمانی امری طببیعی است؟

از ظاهر روایات با توجه به ویژگیهایی که برای آن بیان شده فهمیده می شود که تحقق آن طبیعی نخواهد بود. خداوند برای آن که شروع این انقلاب جهانی را اعلان بکند و به همگان برساند که انقلابی بزرگ در حال شکل گیری است و حق بودن مهدی(عج) را بنمایاند و به یاران و دوستان و علاقه مندان به چنین رستاخیزی خبر بدهد تا به یاری وی بشتابند صیحه آسمانی را معجزه آسا به گوش همگان می رساند. اشکال هم ندارد و با قانون معجزه هم هماهنگ است.

۱٫ گرچه پدیدار شدن ندای آسمانی به گونه معجزه مانعی ندارد ولی تحقق آن به طور طبیعی هم امکان دارد و لزومی ندارد که آن را پیچیده و حمل بر معجزه کنیم در عصر صدور این روایات پیش بینی چنین حوادثی فوق العاده عجیب و تحقق عادی آن غیر ممکن می نموده ولی در جهان امروز واقع شدن چنین پدیده ای امری بسیار طبیعی و عادی است. با استفاده از ماهواره ها و ابزارهای پیشرفته صوتی و تصویری فرستنده های قوی و مدرن تلویزیونی رادیویی و وسایل و ابزار پیشرفته تری که امکان دارد در آینده به کار گرفته شود. به آسانی و همزمان می توان فریاد حق را به گوش همه جهانیان رساند.

بر این اساس منظور از جبرئیل که در برخی از روایات آمده سخن گوی حق و مراد از شیطان سخن گوی باطل است. امروز استکبار جهانی با استفاده از همین ابزار در گمراهی مردم و ادامه سلطه خویش بهره می برد و سرسختانه مردم را به حمایت از باطل دعوت می کند.

این که در روایات از دعوت به حق تعبیر به (صدای آسمانی) و از دعوت به باطل تعبیر به (صدای زمینی) شده است ظاهراً کنایه از بزرگی و عظمت و سیادت جبهه حق است در مقابل جبهه باطل که حقیر و پست و زمینی است. در هر صورت وقوع چنین پدیده ای در زمان ما چه رسد به زمانهای آینده امری بسیار عادی و طبیعی است و نیازی به توجیه آن و حمل کردن آن بر معجزه نیست.

صیحه آسمانی

۲٫ بر فرض که پدیدار شدن این نشانه را به گونه معجزه بدانیم مسلم محدود به همان ندای حق و دعوت به حمایت از امام(ع) است نه صدای شیطان که مردم را به باطل فرا می خواند. زیرا اگر صدای شیطان معجزه آسا به گوش جهانیان برسد با هدف اصلی معجزه که اقامه حجت برای تأیید و تقویت حق است سازگاری ندارد و امکان ندارد معجزه برای تقویت باطل صورت گیرد این که در برخی روایات آمده (ندای به باطل) برای ماثابت نیست و دلیلی بر آن نداریم.

۳٫ در برخی روایات سخن از (نداء) در کنار کعبه به میان آمده است از جمله امام صادق می فرماید:

گویا می بینیم که حضرت قائم(ع) در روز شنبه عاشورا هنگام ظهر بین رکن و مقام در کنار کعبه ایستاده است و در پیش او, جبرئیل صدا می زند: بیعت برای خداست….

گویا این (نداء) غیر از ندای آسمانی و صیحه است که به عنوان نشانه ظهور بیان شده زیرا این (نداء) در زمین و پس از ظهور است و (نداء) در آسمان و در آغاز روز صورت می گیرد ولی احتمال هم دارد که همان صدای آسمانی که به گوش همه جهانیان می رسد توسط سخن گوی حق جبرئیل از کنار کعبه بلند شود و با وسایل پیشرفته در همه جهان شنیده شود. و (هنگام ظهر) نیز منافاتی با روایات قبل ندارد زیرا امکان دارد در وقت های مختلف این دعوت تکرار شود.

مبنبع : پایگاه اطلاع رسانی حوزه

asre313

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>