منجی در ادیان

یا صاحب الزمان
عصر انتظار

اعتقاد به منجی آخرالزمان در ادیان و مکاتب مختلف

 

یا صاحب الزمان

مسئله عقیده به ظهور مصلحی جهانی در پایان دنیا امری عمومی و همگانی است و اختصاص به هیچ قومی و ملتی ندارد. سرمنشأ این اعتقاد کهن و ریشه دار علاوه بر اشتیاق درونی و میل باطنی هر انسان  که به طور طبیعی خواهان حکومت حق و عدل و برقراری نظام صلح و امنیت در سرتاسر جهان است  نویدهای بی شائبه پیامبران الهی در تاریخ بشریت به مردم مؤمن و آزادی خواه جهان است.

تمامی پیامبران بزرگ الهی در دوران مأموریت خود به عنوان جزئی از رسالت خویش به مردم وعده داده اند که در آخرالزمان و در پایان روزگار، یک مصلح بزرگ جهانی ظهور خواهد نمود و مردمان جهان را از ظلم و ستم ستمگران نجات خواهد داد و فساد، بی دینی و بی عدالتی را در تمام جهان ریشه کن خواهد ساخت و سراسر جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد.

اعتقاد تشیع به موعود (مهدویت)

یامهدی

مهدودیت در فرهنگ شیعه، از جمله آموزهای اعتقادی و بلکه از ضروریات مذهب به شمار می اید که احادیث مربوط به آن، چنان فراوان و گسترده است که جای هیچ شک وتردیدی را باقی نمی گذارد. با مروری کوتاه در منابع حدیثی شیعه و اهل سنت به خوبی در می یابیم که موضوع ظهور حضرت مهدی (علیه السلام)  و برپایی حکومت عدل جهانی به دست ایشان، جزو موضوعات کاملا متواتر و و مورد قبول تمام مسلمانان به خصوص شیعه دوازده امامی است. ده ها تن از اصحاب ائمه پیش از تولد امام زمان (عج)  با استفاده از بیانات نورانی معصومین (ع) کتابهای مستقلی در رابطه با ولادت، غیبت، ظهور و نشانه های ظهور آن حضرت تآلیف کرده اند.

 

منبع: کتاب صبح امید

 

اعتقاد اهل تسنن به موعود

اهل سنت معتقدند: مهدی نوعی است و هنوز به دنیا نیامده است اما در آینده متولد می شود و بعد از بزرگ شدن قیام می کند و حکومت جهانی واحد تشکیل می دهد . برای مثال شبراوی شافعی در الاتحاف در این باره می گوید:  “شیعه عقیده دارد مهدی موعود که احادیث صحیحه در رابطه با او وارد شده، همان پسر حسن عسکری خالص است و در آخرالزمان ظهور خواهد کرد ولی صحیح آن است که او هنوز متولد نشده و در آینده متولد شده و بزرگ می شود و او از اشراف آل البیت الکریم است.(۱) ”

 

ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه ذیل خطبه ۱۱ می گوید:  ” اکثر محدثین عقیده دارند مهدی موعود از نسل فاطمه (ع) است واصحاب ما معتزله آن را انکار ندارند و در کتب خود به ذکر او تصریح کرده اند و شیوخ ما به او اعتراف کرده اند. فقط فرق آن است که او به عقیده ما هنوز متولد نشده و بعدا متولد خواهد گردید.(۲) ”

 

یا صاحب الزمان

 

اهل سنت بر این مدعی دلیلی از احادیث یا آیات اقامه نکرده اند . فقط شهرتی است که در میان ایشان به وجود آمده و این ازنتایج منزوی شدن اهل بیت (ع) و برگشتن خلافت اسلامی از آنهاست چرا که در اکثر کتب حدیثی اهل سنت احادیث آمده است که: ” مهدی موعود(ع)  دوازدهمین امام از ائمه دوازده گانه و نهمین فرزند امام حسین(ع)  و چهارمین فرزند امام رضا(ع) و فرزند بلافصل امام حسن عسکری(ع) است و آن حضرت در سال ۸۲۲ هجری در نیمه شعبان در شهر سامرا از مادری به نام نرجس به دنیا آمده است.”

 

بنابراین شیعه و اهل سنت در مهدی موعود شکی ندارند و هر دو عقیده به مهدی شخصی دارند. منتها، دورانهای تاریک و انزوای اهل بیت (ع)  و عصر حکومت سیاه بنی امیه و بنی عباس مانع از آن شد که اهل سنت چیزی را که در کتابهای خود نوشته و نقل کرده اند در میان خود شهرت بدهند و مانند شیعه منتظر آمدن مهدی شخصی(ع)  باشند. (۳)

منابع:

  1. بشراوی ، الاتحاف ، باب خامس ص ۱۲۱  ذیل فصل الثانی عشر من الائمه ابوالقاسم محمد
  2. ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج۱ ص ۸۲۱
  3. اتفاق مذاهب در موضوع موعود آخرالزمان، علی اکبر قرش

 

آئین بودایی :

asre119

 

آئین بودایی ۲۱۱ سال پیش از میلاد حضرت مسیح(ع)  توسط (گوتاما بودا) بوجود آمد.آئین بودا مذهبی فاقد خداونداست گوتاما بودا متفکری بود که یک سلسله نظریات فلسفی و عرفانی راپایه ریزی کرد ازجمله : بودا به پیروان خود تعلیم داد که فلاح و نجات آدمی دردست خود اوست و روح انسانی با تلاش خویش می تواند به مرحله کمال برسد ویگانه راه نجات تسلط برهوای نفس است .آیین بودا آیینی است که بعلت پرطرفدار بودن. قدرت بین المللی به خودگرفته است ولی همواره با این امرکه تفکر بودائی به عنوان یک دین شناخته شود مخالف شده . اگر چه آئین بودائی ازنظر پیروانش یک مذهب از مذاهب پرشمار می آید که صدها میلیون پیرو دارد . کتاب بودائیان (پی تاکس ) و  (داماپادا) می باشد . درآئین بودائی مساله انتظار مطرح است و شخصیت مورد انتظاردراین آئین. بودای پنجم می باشد.

 

منبع: بشارات عهدین ص ۲۴۵

 

آئین زردشت :

سوشیانت

یکی ازمذاهب در ایران در دوره باستان زردشت است که بنیانگذار آن زرتشتو می باشد و طبق تحقیق عده ای ازمورخین و محققین ظهور ایشان را میان سده ششم و دهم قبل از میلاد نقل کرده اند. دردین زردشت که یکی ازادیان به شمار می آید و کتاب زردشتیان  ( اوستا )  نام دارد که حدود هشتصد سال پس از مرگ زردشت تدوین یافت درآئین زردشت موعودهایی معرفی شده که آنان را سوشیانس می نامند این موعودها سه تن بوده اند از جمله مهمترین آنان آخرین ایشان است که او را سوشیانس پیروزگر می خوانند.

جاماسب نامه ص ۱۲۱

 

سوشیانت پیروزگر

 

سوشیانس پیروزگر همان کریشنای برهمنان ، بودای پنجم بودائیان ، مسیح یهودیان و فار قلیط عیسویان (منظوراز فارقلیط حضرت محمد مصطفی(صلّی اللَّ علیه و آله و سلّم )) است . فارقلیط به معنای احمد می باشدکه حضرت عیسی (علیه السلام ) بشارت ظهورایشان را درآخرالزمان نوید دادند و این نوید در سوره صف آیه ۱ آمده است و مهدی (عجل اللَه تعالی فرجه الشریف ) مسلمانان است .

سوشیانس پیروزگر موعود زردشتیان است چنانکه گفته اند: سوشیانس (نجات دهنده بزرگ) پس از ظهور دین را رواج خواهد داد فقروتنگدستی را ریشه کن کرده و ایزدان (منظور از کلمه ایزدان در آئین زردشتی فرشتگان درجه دوم هستند) را ازدست اهریمن نجات داده و مردم جهان را همفکر وهم گفتارو هم کردارمی گرداند.

جاماسب نامه ص ۱۲۱

کیخسرو

درجاماسب نامه نیزآمده است: ((پیامبرعرب آخرپیامبران باشد که کوه های مکه پیداشود برشترسوارشده وقوم اوشتر سواران خواهند بود بابندگان خداچیزخوردبه روش بندگان نشیند اورا سایه نباشد از پشت سر مثل پیش روببیند . دین او اشرف ادیان باشد، کتاب او همه کتابهاراباطل گرداند، دولت او ((تازیک)) یعنی عجم رابر باد دهد. دین مجوس رانابود نماید وآتشکده ها را خراب کند. روزگار پیش ادیان ،کیانیان، ساسانیان واشکانیان تمام شود.))

ادیان ،کیانیان، ساسانیان واشکانیان تمام شود.))

جاماسب نامه ص ۲۷۳

 

در همین رابطه در قرآن کریم می خوانیم: (( به تحقیق خداوند بین اهل ایمان و یهود و ستاره پرستان و نصاری و گبران ( زردشتیان ) و آنان که به خداوند شرک آورندمحققا روز قیامت میان آنان جدایی افکند (و هرکس را به جایگاهی بردکه استحقاقش رادارد) که او براحوال همه موجودات عالم گواه است .))

سوره حج آیه ۱۷

 

آئین هندویی :

برهما

آیین هندویی در حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بنیاد نهاده شده است که یکی از پر طرفدارترین دین های جهان است در دین هندویی فرقه های متعددی وجود دارند از جمله: دو فرقه اصلی خدایانی چون ((ویشنو)) خدای خالق و((شیوا)) خدای منهدم کننده را می پرستند وحداقل ۵۹ فرقه فرعی نیز نوعی خدای شخصی را ستایش می کنند وبت پرستی درسرتاسر هند به اشکال مختلف وجود دارد.

در آئین هندو از نجات دهنده و موعودی به نام ((آواتارا)) سخن به میان آمده است و در منابع هندوها در کتاب ((اوپانیشاد)) مطرح شده است: مظهر ویشنو (مظهر دهم) درانقضای کلی یا عصرآهن سواربراسب سفید ظاهر می شود در حالی که شمشیر برهنه درخشانی به صورت ستاره دنباله دار دردست دارد و شریران را تماما هلاک می سازد و خلقت را از نو تجدید و پاکی را رجعت خواهد داد این مظهر دهم در انقضای عالم ظهور خواهد کرد.

کتاب اوپانیشاد ص ۷۳۷

در همین رابطه شاکمونی که از اعظم کفره هند است درکتاب مذهبی خود میگوید: ” پادشاهی دولت دنیا به فرزند سیدخلایق دو جهان ((کشن)) (کشن لغت هندی نام پیامبر اسلام است که دربشارت فوق فرزند برومندش را به نام ایستاده وخداشناس نامیده اند چنان که شیعیان او را قائم می خوانند) تمام شده و او کسی باشدکه بر کوه های مشرق و مغرب دنیا حکم براند و برابرها سوارشود و فرشتگان کارکنان او باشند و جن و انس در خدمت او در آیند دین خدا یک دین شود و دین خدا زنده گردد و نام او ایستاده و خداشناس باشد.”

ادیان ومهدویت ص ۱۸

درکتاب باسک که از کتاب های آسمانی هندویان به شمارمی رود . آمده است :((دور دنیا به پادشاه عادلی درآخرالزمان تمام شود که پیشوای ملائکه و پریان و آدمیان باشد حق و راستی با او همراه است و آنچه در دریاها زمین ها وکوه ها پنهان شده باشد همه را به دست می آورد و ازآسمان ها و زمین آنچه باشد خبر دهد و از او کسی بزرگتربه دنیا نیاید))

کتاب باسک ص ۱۹

 

یامهدی

در کتاب پاتیکل که از بزرگان هندویان و به رغم آنان صاحب کتاب آسمانی است راجع به دوات با سعادت حضرت مهدی ( ع ) این گونه آمده است : ” چون مدت روز تمام شود و دنیای کهنه نو زنده گردد صاحب ملک تازه از فرزندان دوپیشوای جهان یکی ناموس آخرالزمان (مقصود از ناموس آخرالزمان ناموس اعظم حضرت محمد (صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم) است) ودیگری صدیق اکبر پیدا شود یعنی وصی بزرگتر وی که پشن (پشن نام هندی امام علی(علیه السلام) است ) نام دارد و نام آن صاحب ملک تازه . راهنما ست (راهنما نام حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است ) وهمچنین نام هادی مهدی و قائم باالحق ازآن اوست) به حق پادشاه شود و خلیفه رام (رام به لغت سانسکریتی نام خدای سبحان است) باشد و حکم براند واو را معجزه بسیاراست، عمر او بسیارکشیده شود وعمر او از فرزندان ناموس اکبر زیاد باشد و آخر دنیا به او تمام شود. ”

ادیان و مهدویت ص ۱۹

در کتاب ((دید)) که نزد هندویان از کتب آسمانی است نقل شده است ((پس از خرابی دنیا پادشاهی درآخرالزمان پیدا شود که پیشوای خلایق باشد و نام او منصور است و تمام عالم را فرا گیرد و به دین خود در آورد و همه کس را از مومن و کافر بشناسد و هر چه از خدا بخواهد برآید.))

بشارت عهدین ص ۲۴۵

آئین یهودی :

منجی در یهود

آئین یهودی خودراپیروان حضرت موسی کلیم (علیه السلام) می دانند. درآئین یهود ودربین آثارموعود نیزبه چشم میخوردوباتامل در مجموع آنچه در آثار مقدس یهود آمده است چهره سه موعود ترسیم شده است: حضرت مسیح (علیه السلام) حضرت محمد (صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم) وحضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به هر حال چون یهودیان به حضرت مسیح ایمان نیاوردند بالطبع موعودآنان هنوز ظهورنکرده است با این حساب انتظار در یهودیت کیفیتی ویژه می یابد. چون این قوم به حضرت مسیح (علیه السلام) و حضرت محمد (صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم) نگرویدند پس مساله انتظار باید برای آنان حساس و نگران کننده باشد. درکتب عهدعتیق بشارت به روزی داده شده است که بشر به ایده ها وآرمانهای خود خواهد رسید از جمله می خوانیم: “آنچه یهود برآن اتفاق دارند خروج شخصی درآخرالزمان است که کوکب جهان افروز می باشد که روی زمین را به نور رب کریم روشن گرداند … و یهودیان به انتظار او زمان می گذرانند.

ترجمه الملل و النحل.ج ۱٫ ص۳۱۲

درهمین رابطه اشعیا نبی درتورات به دورانی اشاره کرده است که درآن صلح وآرامش حکمفرما خواهد بود ازجمله می خوانیم: “نهالی ازتنه یسی (یس به معنی قوی نام پدرحضرت داوود ( ع ) است. بیرون آمده است. شاخه ای ازریشه هایش خواهد شکفت تا روح خدا برقرارگیرد که مسکینان را به عدالت داوری کند ومظلومان زمین رابه راستی حکم راند وگرگ با بره سکونت کرده و پلنگ با بزغاله خوابد وگوساله و شیرپرواری با هم و طفل کوچک آن ها راخواهد راند. پس درتمامی کوه مقدس من. ضرر وفسادی دیده نشود. زیرا که جهان از معرفت خداوند پرخواهد شد.

 

 تورات اشعیانبی فصل ۱۱بندهای ۱ – ۱۰

 

یامهدی ادرکنی

درتورات نقل شده است: ای ابراهیم دعایت رادرحق اسماعیل شنیدیم اورا برکت داده بارورگردانیده به مقام ارجمندخواهیم رساندبه وسیله محمد (صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم)  و دوازده امام از نسلش اورا امتی بزرگ خواهم داد.

تورات سفرتکوین المخلوقات فصل۱۷/۲۰

 

حضرت داوود (علیه السلام) در کتب مزامیر (زبور) اشاره به روزی کرده است که میخوانیم: ((بدکاران و فاسدین نابودخواهندشد و خداپرستان وارثان زمین و برپاکنندگان عدالت میگردند و این میراث ابدی خواهد بود . خداوند روزهای صالحان را میداند وآنان درایام قحطی سیرخواهند بود لکن شریران هلاک خواهندشد)) .

بشارت عهدین ص۲۳۶

 

 

آئین مسیحیت :

آئین مسیحیت درحدود۲۵۰ فرقه و مذهب را شامل میشودکه کاتولیک. پروتستان وارتودوکس معروف ترین فرقه درآئین مسیحیت است. دراین آئین درباره ظهور موعود درآخرالزمان اشاراتی درانجیل متی، لوقا، مرقس، برنابا و مکاشفات یوحنا آمده است که آنان نیز درانتظارحضرت عیسی مسیح (علیه السلام) به سر می برند وعقیده دارند حضرت عیسی (علیه السلام) ازآسمانها نزول کرده است و رستاخیز مردگان صورت خواهد گرفت وآدمیان به سزای اعمال خود خواهند رسید. به طورمثال:

 

درانجیل متی آمده است: ((توبه کنید زیرا ملکوت آسمان نزدیک است))

موعود مسیح

 

درانجیل لوقا نقل شده است ((کمرهای خود را بسته. چراغ های خود را برافروخته بدارید و شما مانندکسانی باشیدکه انتظار آقای خود رامی کشند که چه وقت ازعروسی مراجعت می کنند. تا هروقت آید دررا بکوبد. بی درنگ برای او باز کنند. خوشابه حال آن غلامان که آقا و مولای ایشان چون آید. ایشان رابیداریابد. پس شما نیزمستعد باشید زیرا درساعتی که گمان نمی برید پسرانسان (منظورمصلح آخرالزمان) می آید.

انجیل لوقا و فصل۱۲بند۳۵ و۳۶

 

در انجیل یوحنا چنین آمده است: اگرمرا دوست دارید احکام مرا نگاه دارید ومن ازپدرخواهم خواست. واو دیگری را که فارقلیط است به شما خواهد بود. خلاصه حقیقتی که جهان آن رانتواند پذیرفت. زیراکه آن را نمی بیند و نمی شناسد اما شما آن را می شناسید چون با شما میماند اینها رابه شما گفتم مادام که با شما بودم اما فارقلیط روح مقدسی که پدر او را به اسم من    می فرستد او همه چیز را به شما تعلیم دهد و هر آنچه گفتم به یاد آورد .

انجیل یوحنا فصل چهاردهم: باب ۱۶٫۱۷٫۲۵و۲۶

 

همچنین مرویست: ((پس چون آدم برقدم هایش برخواست درهوا نوشته ای دیدکه مانند خورشید می درخشید که نص او (لا الله الا الله محمد رسول الله)) بود پس آن وقت آدم دهان بگشود و عرض کرد: پروردگارا تورا شکر میکنم زیرا تفضل نمودی و مرا آفریدی ولیکن به سویت زاری می کنم تا این که مرا به معنای این کلمات ((محمد رسول الله)) آگاه سازی پس خداوند جواب داد مرحبا به توای بنده من به درستی که به تو می گویم: که نخستین آفریده ام هستی وآنکه تودیدی پسر توست زود است، بعد از این سالهای فراوان به جهان بیاید.

انجیل برنابا فصل ۳۹ص ۱۴ تا۲۰

 

سیری کوتاه در افکار و عقاید ملل مختلف

او خواهد آمد

 

سیری کوتاه در افکار و عقاید ملل مختلف مانند: مصر باستان، هند، چین، ایران و یونان و نگرش به افسانه های دیگر اقوام مختلف بشری این حقیقت را به خوبی روشن و مسلم می سازد که همه اقوام مختلف جهان با آن همه اختلاف آراء عقاید و اندیشه های متضادی که با یکدیگر دارند، در انتظار مصلح موعود جهانی به سر می برند.

اینک برای این که درباره این موضوع سخنی به گزاف نگفته باشیم فهرست مختصری از بازتاب این عقیده را در میان اقوام و ملل مختلف جهان در اینجا می آوریم.

 

۱- ایرانیان باستان معتقد بودند «گرزاسپه» قهرمان تاریخی آنان زنده است و در کابل خوابیده و صد هزار فرشته او را پاسبانی می کنند تا روزی که بیدار شود و قیام کند و جهان را اصلاح نماید.

۲- گروهی دیگر از ایرانیان می پنداشتند که«کیخسرو» پس از تنظیم کشور و استوار ساختن شالوده فرمانروایی، دیهیم پادشاهی را به فرزند خود داد و به کوهستان رفت و در آنجا آرمیده تا روزی ظاهر شود و اهریمنان را از گیتی براند.

۳- نژاد اسلاو بر این عقیده بودند که از مشرق یک نفر برخیزد و تمام قبایل اسلاو را متحد سازد و آنها را بر دنیا مسلط گرداند.

۴- نژاد ژرمن معتقد بودند که یک نفر فاتح از طوایف آنان قیام نماید و ژرمن را بر دنیا حاکم گرداند.

۵- اهالی صربستان انتظار ظهور «مارکوکرالیویچ» را داشتند.

منجی در آخر الزمان

 

۶- برهماییان از دیرزمانی بر این عقیده بودند که در آخرالزمان «ویشنو» ظهور نماید و بر اسب سفیدی سوار شود و شمشیر آتشین بر دست گرفته و مخالفان را خواهد کشت، و تمام دنیا «برهمن» گردد و به این سعادت برسد.

۷- ساکنان جزایر انگلستان از چندین قرن پیش آرزومند و منتظرند که «ارتور» روزی از جزیره «آوالون» ظهور نماید و نژاد «ساکسون» را در دنیا غالب گرداند و سعادت جهان نصیب آنها گردد.

۸- اسن ها معتقدند که پیشوایی در آخرالزمان ظهور کرده، دروازه های ملکوت آسمان را برای آدمیان خواهد گشود.

۹- سلت ها می گویند: پس از بروز آشوب هایی در جهان، «بوریان بور ویهیم» قیام کرده، دنیا را به تصرف درخواهد آورد.

۱۰- اقوام اسکاندیناوی معتقدند که برای مردم بلاهایی می رسد، جنگ های جهانی اقوام را نابود می سازد، آنگاه «اودین» با نیروی الهی ظهور کرده و بر همه چیره می شود.

اودین منجی

 

 

۱۱- اقوام اروپای مرکزی در انتظار ظهور «بوخض» هستند.

۱۲- اقوام آمریکای مرکزی معتقدند که «کوتزلکوتل» نجات بخش جهان، پس از بروز حوادثی در جهان، پیروز خواهد شد.

۱۳- چینی ها معتقدند که «کرشنا» ظهور کرده، جهان را نجات می دهد.

۱۴- زرتشتیان معتقدند که «سوشیانس» (نجات دهنده بزرگ جهان) دین را در جهان رواج دهد، فقر و تنگدستی را ریشه کن سازد، ایزدان را از دست اهریمن نجات داده، مردم جهان را هم فکر و هم گفتار و هم کردار گرداند.

۱۵- قبایل «ای پوور» معتقدند که روزی خواهد رسید که در دنیا دیگر نبردی بروز نکند و آن به سبب پادشاهی دادگر در پایان جهان است.

۱۶- گروهی از مصریان که در حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد، در شهر «ممفیس» زندگی می کردند، معتقد بودند که سلطانی در آخرالزمان با نیروی غیبی بر جهان مسلط می شود، اختلاف طبقاتی را از بین می برد و مردم را به آرامش و آسایش می رساند.

۱۷- گروهی دیگر از مصریان باستان معتقد بودند که فرستاده خدا در آخرالزمان در کنار رودخانه خدا پدیدار گشته، جهان را تسخیر می کند.

۱۸٫ ملل و اقوام مختلف هند، مطابق کتاب های مقدس خود، در انتظار مصلحی هستند که ظهور خواهد کرد و حکومت واحد جهانی را تشکیل خواهد داد.

 

منجی در ادبان

 

۱۹- یونانیان می گویند: «کالویبرگ» نجات دهنده بزرگ ظهور خواهد کرد و جهان را نجات خواهد داد.

۲۰- یهودیان معتقدند که در آخرالزّمان «ماشیع» (مهدی بزرگ) ظهور خواهد کرد و تا ابدالآباد در جهان حکومت می کند. او را از اولاد حضرت اسحاق می پندارد در صورتی که تورات کتاب ـ مقدس یهود ـ او را صریحاً از اولاد حضرت اسماعیل دانسته است.

۲۱- نصارا نیز به وجود حضرت(ع) قائلند و می گویند: او در آخرالزمان ظهور خواهد کرد و عالم را خواهد گرفت، ولی در اوصافش اختلاف دارند.۱

منبع

_ رسالت جهانی حضرت مهدی (عج ) – مرکز دارالنشر اسلام – قم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>